Kapat

Exotic Shorthair Kedileri

Anasayfa
Exotic Shorthair Exotic Shorthair Kedileri
Exotic Shorthair Kedileri

Exotic Shorthair Kedileri

Fiziksel yapısı 

Exotic Shorthair Kedileri, Büyük sayılabilecek bir boya sahiptirler. Kafa yapısı kısa ve yuvarlaktır. Kulakları küçük ve iki kulak arası mesafesi geniştir. Göz renkleri bakır, mavi, altı ya da turuncu olabilir. Kısa kuyruğa sahip hayvandır. Bacakları kısa fakat güçlüdür, aynı zamanda güçlü patilere sahiptir. Tüyleri kısa, ince ve dolgundur. Tüylerinin dolgun olması kısa periyotlarda fırçalanma ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Bu türün ağırlığı 3 ila 7 kg arasında değişiklik gösterebilmektedirler. Belli boya ulaştıktan sonra çok fazla uzamazlar. Ortalama yaşam süreleri 8 ila 15 yıl arasındadır.

Melez ve nadir bulunan bir ırk olması safkan ırkını bulmakta bazen sorunlar çıkarabilir. Bu kediler bir hayvanı beslemek isteyen insanların dikkatli olması gerekmektedir. Zira safkan bir exotic shorthair aldıklarını düşünürler fakat ilerleyen zamanlarda safkan olmadığını anlayarak büyük hayal kırıklığına uğrayabilirler. 

Safkan olduğunu anlamak için bu türü tarif eden özelliklerin birçoğunu taşıması gerekmektedir. Eğer bu türün safkan ırkından almak istiyorsanız yüz hatların yuvarlak ve yumuşak geçişli olmasına dikkat edilmeli ve o alışa geldiğimiz sevimli yüzü barındırması gerekmektedir. Safkan bir exotic shorthair için iri yuvarlak gözlerinin bu sevimli haline eşlik etmesi gerekir. Kuzenlerine oranla 3 kat daha kalın bir deriye sahip olması tüylerinin dolgun olması, pelüş niteliğinde bir kürke sahip olması onu kuzenlerinden ayıran belirgin özellikleridir. Ayrıca kaslı bacaklarıyla sağlam bir duruşu vardır. Bu özellikleri taşıması itibariyle bu türün orijinal hali bulunmuş demektir. Bakımını üstlenecek kişinin de gönül rahatlığıyla alabileceği anlamına gelmektedir. Güçlü bir kafa yapısına sahiptirler, elmacık kemikleri ve çeneleri oldukça gelişmiştir. Küçük bir ağız yapısına ve oldukça gelişmiş patilere sahiptir.

[zombify_post]

Exotic Shorthair Kedileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir