Türkiye nin Kedi Platformu - Kedi ilanları Soru Cevap

Exotic Shorthair Kedileri

Amerika’da İran cinsi ve shorthair cinsi birleşimi ile ortaya çıkan yeni bir kedi türüdür. Bu nedenle melez bir ırk olup 1960’lı yıllarda ayrı bir ırk olarak kabul


568

Exotic Shorthair Kedileri

Fiziksel yapısı 

Exotic Shorthair Kedileri, Büyük sayılabilecek bir boya sahiptirler. Kafa yapısı kısa ve yuvarlaktır. Kulakları küçük ve iki kulak arası mesafesi geniştir. Göz renkleri bakır, mavi, altı ya da turuncu olabilir. Kısa kuyruğa sahip hayvandır. Bacakları kısa fakat güçlüdür, aynı zamanda güçlü patilere sahiptir. Tüyleri kısa, ince ve dolgundur. Tüylerinin dolgun olması kısa periyotlarda fırçalanma ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Bu türün ağırlığı 3 ila 7 kg arasında değişiklik gösterebilmektedirler. Belli boya ulaştıktan sonra çok fazla uzamazlar. Ortalama yaşam süreleri 8 ila 15 yıl arasındadır.

Melez ve nadir bulunan bir ırk olması safkan ırkını bulmakta bazen sorunlar çıkarabilir. Bu kediler bir hayvanı beslemek isteyen insanların dikkatli olması gerekmektedir. Zira safkan bir exotic shorthair aldıklarını düşünürler fakat ilerleyen zamanlarda safkan olmadığını anlayarak büyük hayal kırıklığına uğrayabilirler. 

Safkan olduğunu anlamak için bu türü tarif eden özelliklerin birçoğunu taşıması gerekmektedir. Eğer bu türün safkan ırkından almak istiyorsanız yüz hatların yuvarlak ve yumuşak geçişli olmasına dikkat edilmeli ve o alışa geldiğimiz sevimli yüzü barındırması gerekmektedir. Safkan bir exotic shorthair için iri yuvarlak gözlerinin bu sevimli haline eşlik etmesi gerekir. Kuzenlerine oranla 3 kat daha kalın bir deriye sahip olması tüylerinin dolgun olması, pelüş niteliğinde bir kürke sahip olması onu kuzenlerinden ayıran belirgin özellikleridir. Ayrıca kaslı bacaklarıyla sağlam bir duruşu vardır. Bu özellikleri taşıması itibariyle bu türün orijinal hali bulunmuş demektir. Bakımını üstlenecek kişinin de gönül rahatlığıyla alabileceği anlamına gelmektedir. Güçlü bir kafa yapısına sahiptirler, elmacık kemikleri ve çeneleri oldukça gelişmiştir. Küçük bir ağız yapısına ve oldukça gelişmiş patilere sahiptir.

Karakteristik özellikleri

Melez bir ırk olması dolayısıyla ataların özellikleri taşıyan mükemmel bir ırktır. Bu ırkın sesiz sakin bir yapısı vardır. Evin içinde gürültü ve sesler rahatsız oluyor, aynı zamanda da bir kedi beslemek istiyorsanız bu cins tam da sizin aradığınız cins. Oldukça uysal sevecen ve bakıcısına sadık hayvanlardır. Karşı konulmaz bir karizmaya sahip olması çok fazla tercih edilmesi sağlamış, pahalı bir tür olmasına neden olmuştur. Rahatlarına olan düşkünlüğüyle de bilinen bu ırkın bu hali sevimliliğine sevimlilik katmıştır. Bu ırk dikkat çekmek için elinden geleni yapar. İlgi gösterilmesini ister, bunun için değişik sevecen hareketlerle karşınıza gelir, sokulmaya çalışır, bakışlarıyla adeta ilgi gösterilmesi için yalvarır. Sahibini adeta gölge gibi takip ederler, her fırsatta da sahibine komiklikler yaparak sahibinin dikkatini çekmeye çalışırlar.

Anlayışlı ve arkadaş canlısı olan exotic shorthair kedileri çocuklarla ve diğer hayvanlarla çabuk kaynaşır ve onlarla oynamayı çok sever. Rahatına olan düşkünlüğü sayesinde her şeyden rahatsız olmazlar. O sevimli ve çekici görünüşleri sayesin hemen sahip olmak isteyeceğiniz bir ırktır. Sesiz ve sakin yapılarına rağmen oldukça sert ve dayanıklı ırklardır. 

Kendilerine sıcak hissettiği kişilerin kucaklarında uyumaktan haz duyarlar. İlgi bekleyen bir ırk olması, sizin onunla çok güzel zamanlar geçirebileceğiniz ve yoğun çalışma hayatın stresini onunla atlatabileceğiniz anlamına gelmektedir. Hatta size çok sadık sırdaşlık dahi yapabilir.

Zeki bir ırk olmaları dolayısıyla çok rahat eğitim verebilirsiniz. İletişim yeteneği de oldukça kuvvetlidir, bundan dolayı rahat iletişim kurabileceğiniz bir ırktır. Akıllı bir hayvan olması dolayısıyla gerek tuvalet eğitimleri gerek, oyunlar olsun çok rahat öğretebileceğiniz bir ırktır. Yine zeki hayvanlar olduğundan bu tür hayvanlara özel zekâ oyunlarını kolaylıkla oynayabilirler. Evde birden fazla hayvan besliyorsanız bu durum bu ırk için çok fazla sorun olmayacaktır. Evin içinde oynaması ve zaman geçirmesi için ona bir şeyler vermişseniz bütün dikkatini ona verir ve ilgiyle oynar, sizi çok yormaz. Oyunculuk yeteneği çok yüksektir. Yorulana kadar hiç durmadan oyun oynayabilir. 

Mütevazı bir ırk olması, çok küçük şeylerden de mutlu olabilmesine bağlıdır. Oyun oynamayı çok severler. Yeter ki ilgi gösteren biri olsun. 

Melez bir ırk olması ve atalarından biri İran kedisi olmasına rağmen hareketli ve atletik bir yapıya sahiptirler. Erkekleri dişilerine nazaran daha hareketli, sevimli ve sadıktırlar. Eğer çok meşgul ve kedinize çok fazla zaman ayıramıyorsanız, bu ırk tam da size göre, çünkü kendi kendine uzun zamanlar oynayabilir. Bu ırk özel bir çapa gerektirmeyen bir hayvan ırkıdır. Bakması da oynatması da oldukça kolaydır.

Bakımları

Tüylerinin dolgun olması haftada birkaç kez fırçalanma ihtiyacı doğurabilir. Kediler doğaları itibariyle titiz ve temiz hayvanlar olduğundan çok sık banyo ihtiyacı duymazlar. Yıkamak durumunda kaldığınız zamanlarda da tüylerinin iyi kurutulmasına özen göstermek gerekiyor. Tüylerinin ince ve dolgun olmayı ıslak kalma olasılığını da doğuracağından çok sıcak ayarda olmamak üzere saç kurutma makinasıyla tüylerini kurutabilirsiniz. Tüylerinin iyi kurutulmaması çabuk kirlenmesine ve çeşitli hastalıklara yol açabileceğinden önemlidir. Dolgun tüy yapısına uygun fırça seçimi de yine bu ırkın sağlıklı gelişimi için olmazsa olmazlardandır. Bazı durumda göz çevreleri kirlenebilir. Bunun gibi durumlarda temiz ve hafif nemli bir bezle göz etrafı dikkatlice temizlenmelidir.

Beslenmesi

Tüylerinin dolgun olması haftada birkaç kez fırçalanma ihtiyacı doğurabilir. Kediler doğaları itibariyle titiz ve temiz hayvanlar olduğundan çok sık banyo ihtiyacı duymazlar. Yıkamak durumunda kaldığınız zamanlarda da tüylerinin iyi kurutulmasına özen göstermek gerekiyor. Tüylerinin ince ve dolgun olmayı ıslak kalma olasılığını da doğuracağından çok sıcak ayarda olmamak üzere saç kurutma makinasıyla tüylerini kurutabilirsiniz. Tüylerinin iyi kurutulmaması çabuk kirlenmesine ve çeşitli hastalıklara yol açabileceğinden önemlidir. Dolgun tüy yapısına uygun fırça seçimi de yine bu ırkın sağlıklı gelişimi için olmazsa olmazlardandır. Bazı durumda göz çevreleri kirlenebilir. Bunun gibi durumlarda temiz ve hafif nemli bir bezle göz etrafı dikkatlice temizlenmelidir.

Tuvalet Eğitimleri

Tuvalet eğitimi konusunda; eğer siz kedinizi daha yavru iken aldıysanız, yani annesi tarafından gerekli eğitimleri almadıysa, bu görev size düşecektir. Bakımını üstlendiğiniz bu cinse uygun kap ve kum seçimi tuvalet eğitimi konusunda ilk yapılması gereken bir durumdur. Doğru malzeme seçiminden sonra sabah uyandığında akşam uyumadan önce ve her yemekten sonra kedinizi kuma koyar ve bu durumu birkaç defa tekrarlarsanız tuvalet eğitimini tamamlamış olursunuz. Bu hayvanların aşırı derece titiz ve temiz olmalarından dolayı kumundaki topaklanmaları günlük temizlemeniz ve komple kum değişiminde kum kabını özenle yıkamalısınız. Aksi takdirde hayvanınız o kaba tuvaletini yapmaktan vazgeçecektir. Bazı özel durumlarda bu ırk tuvalet konusunda sizi biraz yorabilir, bazı hastalık ve enfeksiyonlardan dolayı tuvaletlerini kuma değil de bulundukları yere yapabilirler. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, yani o ana kadar tuvaletini kuma yaparken bir den bire bulunduğu yere yapmaya başlamışsa hemen bir veterinere gitmek gerekir. Bunun gibi özel durum haricinde bu hayvanlara tuvalet eğitimi vermek oldukça kolaydır. Eğer anne eğitimi almış bir hayvan edindiyseniz işiniz daha da kolaylaşacaktır. Zaten annesi ona bu eğitimi vermiş olacağından sizin kumu uygun bir yere koymanız yeterli olacaktır. 

Bu ırk, oldukça sakin, sevecen yüksek albenisi olan, kolay arkadaşlık kurulan, görünüşü ve sevimliliğiyle yüksek cazibeye sahip olan, bakımı ve eğiti kolay olan, bizleri yormayan muazzam bir ırktır.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF