Kapat

Kedi Sahiplerinin Kalp Krizi Riskinin Daha Az Olduğunu Biliyormuydunuz?

Anasayfa
Genel Yazılar Kedi Sahiplerinin Kalp Krizi Riskinin Daha Az Olduğunu Biliyormuydunuz?
Kedi Sahiplerinin Kalp Krizi Riskinin Daha Az Olduğunu Biliyormuydunuz?

Kedi Sahiplerinin Kalp Krizi Riskinin Daha Az Olduğunu Biliyormuydunuz?

Merhabalar, bu yazımızda kedi sahiplerinin kalp krizi riskinin daha az olduğunun, kediler ve köpekler insanlar üzerinde tansiyon ve kalp hastalıklarının minimum düzeyde azalttığını anlatıcaz.

Kedi beslemenin kalp problemlerine ve kalp krizi riskini düşürdüğünü, stresi azalttığını ve çocuklarda empati duygularının geliştirdiğini biliyormuydunuz? Peki , Köpek beslemenin tansiyon problemine iyi geldiğini biliyormuydunuz?

STRESE BİREBİR

Evcil hayvan sahibi olunca haliyle daha hareketli ve koşturmacalı bir yaşam biçimimiz oluyor.(Kendimden örnek vermek gerekirse 2 (iki) kedim var ve çok yoğun tempo ile çalıştığım bir işim var  🙂 Düzenli egzersiz yapan kişilerde olduğu gibi yüksek tansiyon problemine daha az rastlanabiliyor. kolestrol ve kan yağlarının düşük düzeylerde çıktığıda gözlemlenmiştir. )

Yani kişi kalp ve damar sistemi için risk oluşturan bazı durumlardan bi nebze korunmuş oluyor. Ayrıca köpeklerle iletişim kurmanın tansiyon düşürebildiğide gözlemlenmiştir.  Ortamda bir hayvanın olduğu durumda, çocuk ve yetişkinlerin dış streslerin daha az etkilendikleri kanıtlanmıştır. 39 (otuz dakikalık) tek başına yapılan yürüyüşün köpekle yapılan yürüyüş ile karşılaştırıldığında kalp hızınızda olumlu olarak değişiklikler kaydedilebildiği bir gerçektir.

Zihinsel engelli çocuklar eşyalardan ya da etrafındaki kişilerden daha sık ve daha uzun süreyle köpeklerle ve kediyle iletişimde kalabildiğide bi gerçektir. Çalışmalar hayvanlarla ilişkinin hafif yada ağır psikitrik hastalığı olan yetişkimler için rehabilite edici olduğu gerçeğini göstermektedir. Kedilerle veya Köpeklerle iletişim stres göstergeleri olarak bilinen (kortizol) ve adrenalin gibi maddelerin düzeylerinde etki ettiği gibi, strese de yanıtı azalttığı gözlemlenmiştir. 2005 yılında yayımlanan bir araştırmada kediler ve köpeklerde iletişimin bağışıklık sistemine olumlu etkisini göstermiştir. Ağrı tedavilerinde bile hayvanların desteğinden faydalanılabileceğine dair araştırmalar mevcuttur.

EVCİL HAYVAN AĞRILARI AZALTIYOR

Evcil hayvan olarak, köpeklerden sonra en fazla beslenen türler arasında kediler geliyor. Bilinen 20 bin e yakın kişi 25 yıl süreyle izlendi ve kedi besleyenlerde ölümcül kalp krizi riskinin daha nadir olduğu görüntülendi. Araştırmacılar bunun ani streslere gösterilern tepkinin kedi sahiplerinde daha az olmasında bağlayabileceğini öne sürdüler. Kalp – Damar hastalığı riski yüksek olan bireylerde kedi beslemenin bir koruyucu strateji olabileceğini dile getirmişlerdir. Kedi Sahiplerinin Kalp Krizi Riskinin Daha Az Olduğunu Biliyormuydunuz? yazımınızın devamı kısa sürede eklenecektir.

Sizde En Kısa Sürede Kedi Sahiplenme Sayfamızdan bir kediye yuva açabilirsiniz.

 

Kedi Sahiplerinin Kalp Krizi Riskinin Daha Az Olduğunu Biliyormuydunuz?

Kedi Sahiplerinin Kalp Krizi Riskinin Daha Az Olduğunu Biliyormuydunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir