Kapat

Kediler Neden Kusar?

Anasayfa
Genel Yazılar Kediler Neden Kusar?
Kediler Neden Kusar?Kediler Neden Kusar?

Kediler Neden Kusar?, Diğer ev hayvanlarına göre kediler daha hassas bir yapıya sahiptir. Belirli aralıklarla birtakım hastalıklar yaşayabilirler. Kedilerde yaşanan en sık durumlardan biri de kusmadır. Ancak bu durum her zaman sorun olarak ortaya çıkmaz. Bazı zamanlar kediler tüylerini yaladıkları sırada yuttukları zaman onları çıkarmak için de kusabilmektedir. Ancak yaşanan kusmanın ne kadar önemli olup olmadığını anlamak için bu sevimli dostlar devamlı kontrol altında tutulmalıdır. Eğer kediler sık olarak kusma alışkanlığı ortaya çıkmış ise o zaman bir soruna işaret ediyor anlamına gelir. Böyle durumlarda kedici olarak mutlaka veterinere göstermek büyük öneme sahiptir.

Kedilerde Ortaya Çıkan Kusma Sebepleri

Birçok farklı sebepten dolayı kediler kusma problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Önemli olan sorunun ne kadar ciddi bir duruma gelip gelmediğidir.
– Bozuk yiyecek kaynaklı ya da alerji sorunları
– Pankreas, karın tümörü ve karaciğer iltihabı,
– Zehirlenme durumu ve bazı ilaçlar
– Enfeksiyon, bağırsak düğümlenmesi, kabızlık ve yabancı cisim yutma
– Metabolik hastalıklar ve hormonal problemler
Bu gibi sebepler kedilerin kusmasına neden olabilmektedir. Eğer durum sürekli hale gelmiş ise mutlaka kedici hayvan severler bir veterinere kedilerini götürmeleri oldukça önemlidir.

Kedilerin Kusma Durumlarını Anlama

Kediler değişik nedenlerden dolayı kusma yaşarken bunu anlamak mümkün. Örneğin akut kusma kedilerin yalanırken yuttukları tüyleri çıkarma durumudur. Böyle durumlarda endişe etmeye gerek yoktur. Eğer kediler aralıklı olarak kusma problemi yaşıyorsa, o zaman tehlikeli bir durumun ortaya çıktığı anlamak gerekir. Kan kusma sorunuysa en tehlikeli olandır. Çok tehlikeli bir hastalığa kedinin yakalamış olduğu anlaşılır ve mutlaka veterinere götürülmesi gerekir.

Kediler İçin Doğal Bakım

Kediler adına kusma noktasında doğru bir bakım gerçekleştirmek için onu iyi anlamamız gerekmektedir. Kediler sık aralıklarla kusma durumu yaşayabilir. Böyle durumları iyi anlayabilmek için kedinizi tanımaya özen gösterin.


Kediler Neden Kusar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir