Türkiye nin Kedi Platformu - Kedi ilanları Soru Cevap

Siyam Kedileri ve Özellikleri


573
Siyam Kedileri ve Özellikleri

 Tarihi ve dünyaya yayılması

Siyam Kedileri ve Özellikleri, Görünüşü, göz renkleri, kürkündeki zıt renklerin bir arada oluşuyla, karakteriyle mükemmel bin cins olan siyam kedisi 1800’lü yıllarda şimdinin Tayland’ı olan Siyam’da ortaya çıkmış, oradan da dünyanın dört bir yanına yayılmıştır. Siyam’da bu cinse çok fazla önem verilirdi, çünkü bu tür evde beslenen diğer evcil hayvanlar gibi değillerdi. Bu tür sadece dönemin asilleri tarafından beslenirdi. Ortaya çıktığı dönemlerde kutsal tapınakların bekçiliğini yapması ve bu tapınaklardaki rahipler tarafından özel yetiştirilmeleri onların da kutsal olarak nitelendirilmesini sağlamıştır. Muazzam güzelliğinin yanında eşsiz zekâsı ve güçlü iletişim becerileriyle donanmış bu cins dünyadan ker kesimin ilgisini ve beğenisini kazanmış bir türdür. Bu türün öyle büyüleyici bir görüntüsü vardır ki, sanki birden bire asil bir prense ya da prensese dönüşecek.

Bu tür çok özel bir türdür. Bu türün Tayland dilinde bilinen adı Wichien Maat’tır. Bu türün Avrupa’ya gelmesi 1800’lü yılların sonu 1900’lü yılların başıdır. Avrupa’ya gelmesi, Siyam kralının bir dişi ve bir erkek olarak İngiltere elçisinin kız kardeşine hediye etmesiyle ve O’nun da bu cinsi Londra’ya getirmesiyle gerçekleşmiştir. Daha sonra bu cins İngiltere Kraliçesi tarafından düzenlenen soylu kedi yarışmasında ilk sırada yer almasıyla, büyük bir ün kazanmış ve bu ün Avrupa’nın her tarafına yayılmıştır.  Bu türün Amerika’ya gelmesi de yaklaşık aynı zamanlarda gerçekleşmiştir. Bazı yetiştiriciler bu türün farklı renklerini elde etmek istemişler ve Colorpoint Shorthair, Javanese, Ocicat gibi yan ırkları ortaya çıkarmışlardır. Bu cinsin renkleri başlarda siyah beyaz ve kahve tonlarında iken ilerleyen zamanlarda mavi, çikolata ve leylak renklerine de sahip türleri ortaya çıkmıştır. Günümüz de ise çok fazla renk çeşidine sahip türleri ortaya çıkmıştır. Bu cins, maskeli bir yüz hattına ve rengine sahiptir. Bu durum doğal bir mutasyon sonucu oluşmuştur. Bu cinsin bilimsel olarak saf kan üretimi 1924 yılında Amerika’da gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu saf kan ırk, uzun tüylü İran kedileriyle çiftleştirilerek yeni türlerin oluşması sağlanmıştır. Günümüzde 4 adet bilinen siyam kedisi türü vardır. Bunlar:

Siyam Kedileri ve Özellikleri
Siyam Kedileri ve Özellikleri

Seal point

En çok bilinen türlerinden biridir. Bu türün göğüs kısmı krem rengindedir. Kuyruğundan başlayarak bacaklarına ve kafasının önüne kadar uzanan kısım kahverengidir.

Chocolate Point

İlk defa İngiltere’de ortaya çıkmış bir türdür. Genel vücut rengi fildişi rengi olan bu türün kulakları, kuyruğu, bacakları ve kafasının ön kısımları çikolata rengindedir. Oldukça pahalı olan bu türe Amerika’da bulmak olasıdır.

Frost Point

Lilac point adı verilen bu tür, ender bulunan pahalı bir siyam türüdür. Yüzü kulakları, bacak ve kuyruğu mavi gri tonlarındadır, gövdesi ise leylak tonlarındadır.

Blue Point

İnsancıl bir siyam türüdür. Orijinal ırkın başka türlerle birleşmesi sonucu oluşmuştur.

Bu cins kediler günümüzde bütün kedi konfederasyonları tarafından kabul edilmiş bir türdür. İlk ortaya çıkışından günümüze kadar çeşitli yan ırkları ortaya çıkmıştır. Uluslararası kedi konfederasyonu bu cinsin ilk halini de sonrasında ortaya çıkan yan ırklarını da ayrı bir cins olarak kabul etmiştir.

 

 Fiziki yapıları

Bu kedi türlerinin kafa üst kısmı geniş çene kısımları dardır. Üçgen bir vücut yapısına sahiptirler. Bu cins kediler zarif bir yapıya sahiptir. Bu zarif yapıyı kazandırması bakımından, kemikleri incedir, oval ve küçük patileri vardır, vücuduyla orantılı bir kafa yapısına sahiptirler, ön bacakları arka bacaklarından kısadır, kalça genişliği vücut genişliği kadardır, uzun ve ince bir kuyruğa sahip olup, kuyruğu uçlara doğru incelmektedir. Gözleri hem buruna hem de kulaklarına doğru çekiktir. Uzun ve sivri kulakları arasında mesafe biraz fazladır. Ağız ve çene yapıları narin ve üçgenseldir.

Çok fazla tüy döken bir tür değildir. Tüylerini genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında döker. Haftada iki defa fırçalamak, ölü tüylerden arındırmak için yeterlidir. Kısa tüylere sahip olan bu türün rengi doğduğunda krem rengidir ve ilerleyen erken zamanlarda krem rengin arasında benek şeklinde diğer renkler oluşur yaşları ilerledikçe orijinal renklerini alırlar. Bu türün boyları dişilerde 55 cm erkeklerde ise 60 cm’i bulabilmektedir. Ağırlıkları ise, 4 ila 9 kg arasındadır. Badem gözlere sahip olması onlara derin bakış görüntüsü kazandırmıştır.

Bu cins, görünümü itibariyle ince zarif bir yapıya sahip olduğundan birçok sanatkârın kompozisyonlarına konu olmuştur. Fotojenik olduklarından birçok ressamın da tablolarını süslemiştir.

Karakteristik Özellikleri

Bu kedi türü, bakıcısına aşırı bağlılıklarıyla da bilinirler. Bu türün bakıcılarının evde veya dışarıda kendilerini yalnız hissetme olasılıkları yoktur. Çünkü bakıcılarını adım adım izlerler. Bakıcıları nereye onlar oraya, bakıcıları oturursa onlar da oturur. Aynı zamanda bu tür oldukça akıllı ve sevecen canlılardır. Bu zeki yapıları sayesinde çok kolay eğitilerek birçok davranış ve oyun öğretilebilir. Atik ve atletik bir yapıya sahip olmaları da sürekli hareket olmalarını sağlamıştır. Bu durum çoğu zaman bakıcısını yorabilmektedir. Çünkü çok fazla sessiz sakin bir şekilde yerinde durmazlar.

Eğer sessiz ve sakin bir kedi beslemek istiyorsanız bu tür sizin çok da tercih edebileceğiniz bir tür değildir. Oldukça konuşkan, hatta biraz da gevezedirler. Konuşmayı ve kendisiyle konuşulmayı oldukça sevmeleri bazı avantajları da beraberinde getiriler. Akıllı hayvanlar olduğundan sesle onu eğitebilir ve onları sesle yönetebilirsiniz. Konuşkan yapısıyla onlar da sizlere birçok derdini rahatça anlatabilirler. Bu durum onları ne zaman ne istediklerini kolayca anlamanıza olanak sağlayacaktır. Sahibine olan bağlılığı yanında kıskançlığı da getirmektedir. Eğer sahibi onun yanında başka bir hayvana ilgi gösteriyorsa, bu durumdan rahatsız olur ve bu rahatsızlığını size belli eder. Bu kıskançlıkları bazen öyle bir safhaya gelir ki eve gelen diğer hayvan ya da misafirlerden çok rahatsız olur ve kendisine yaklaşıldığında saldırıya geçebilir. Siyam Kedileri ve Özellikleri;

Bu tür oldukça asil bir tür olup, eğer küçüklüğünden itibaren titizlikle yetiştirilmişse bu asaletini her zaman ortaya koyar. Tuvaletini hiçbir zaman kumunun dışında bir yere yapmaz. Eğer önemli misafirlerinizle evde bir yemek yiyorsanız, hiçbir zaman sofradaki yemeklere müdahale etmez.

Çocuklarla çok yakın arkadaşlıklar kurabilir. Kendisiyle oynayan çocukları çok sever ve hemen onlarla yakın bağ kurar, bu durum çocuklu aileler için, önemli bir avantajdır. Çünkü bu türler çocuklarla oynadıkları zaman tırnaklarını patilerinde gizlerler. Bunun sayesinde de çocuklar bu hayvanlarla çok rahat zaman geçirebilirler. Siyam Kedileri ve Özellikleri;

Bu cins, kızgınlık dönemine diğer kedilere nazaran biraz erken girebilirler. Eğer çiftleşme yapmazlarsa bu kızgınlık dönemleri ara ara tekrarlanabilir. Eğer dişi bir türüne sahipseniz, hamilelik zamanlarında sizden normal zamanlara nazaran biraz daha ilgi ve şefkat beklerler. Bunun yanında hamilelik Siyam Kedileri ve Özellikleri dönemlerinde sinirli olabilirler, agresif tavırlar gösterebilirler.

Bu kedi türü her zaman, gerek görünüşü gerek asil hareketleri gerekse size olan bağlılığıyla tam bir saray kedisidir. Yüzündeki maske şeklindeki deseni her zaman size bir maskeli balodaymış havası verir. Yavru döneminden itibaren titizlikle yetiştirilirse, size dünyanın en özel insanı hissini kazandırır. Kısacası birçok yönüyle birçok insanın gönlünde taht kurmuş asil bir hayvandır.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir