Kapat

Tekir Kedileri ve Özellikleri

Anasayfa
Kedi Cinsleri Tekir Kedileri ve Özellikleri
Tekir Kedileri ve Özellikleri

Tekir Kedileri ve Özellikleri

Tekir kedisi belirli bir cins veya ırk olmasa da evcil bir kedinin işaretlerini ve davranışlarını tanımlayan popüler kullanımda “tabby” olarak geçen bir tabirdir. Dört çeşit tekir kedisi desenleri vardır. Bunlar uskumru, klasik, işaretli ve lekelidir. Bu dörtlünün en yaygın çeşidi uskumrudur. Geniş ve kıvrımlı çizgiler, vücudun her tarafında bir kurşun şekli ve omuz boyunca bir kelebek şekli oluşturmaktadır. Çizgili bacaklar, kuyruklar ve alnında bir M harfini oluşturan bir çizgi vardır. Bu “M” işareti hakkında da birkaç efsane var. Bazıları tekir kedisin Hz. Muhammed’den bir armağan olduğunu söyler, zira Müezza adında bir tekir kedisi vardı. Bir başka hikâye, bebek İsa ve Meryem’in yanında bir tekir kedinin uzanmasıdır.

Tekir Kedileri ve Özellikleri    Tekir Kedisi

Tekir kedisi ülkemizde sokak kedisi olarak adlandırdığımız melez ırktır. Doğaya ve dayanıklılığa daha alışkın olan bu kedi, hareketliliğiyle ve çevikliğiyle ön plana çıkmaktadır. Tekir kedisinin daha fazla savunmacı ve ben duygusu besleyebilen bir yapısı bulunmaktadır. Diğer türlere göre sadakat duygusu veya sahibine karşı bağlılığın bir düzey daha düşük olduğunu söyleyebilirim. Fakat bu özelliğinin artı yönleri de bulunmaktadır. Bunlardan ilki kendi başına hayatını idame ettirebilecek davranışları çabuk öğrenebilirler. Tekir kedilerinin diğer evcil kedi ve hayvanlarla geçimi sorunsuz sürebilir diyebilirim. Diğer birçok türde olduğu gibi Tekir kedisinin de oyuncu bir yapısı bulunmaktadır. Oyun oynamaya bayılan bu kediler oyuncakla veya oyuncaksız olarak çeşitli oyunlar kurarak vücutlarındaki egzersiz ihtiyacını giderirler.

Daha çok çiftlerin tercih ettiği tür olarak dikkat çekmektedir. Fakat tüy dökme ve bakım gibi endişelerden dolayı küçük çocukları veya bebekleri olan aileler tarafından tercih şansı oldukça düşüktür. Tekir desene sahip kediler güdülerini daha aktif bir şekilde kullanmaktadırlar. Zekâ oyunları ve hile gerektiren oyunlar ilgilerini her zaman çekmeyi başarmıştır. Tekir kedileri bakım ihtiyacı normalin üstünde değildir. Klasik ve haftalık rutin bakımlar kedinizin huzurunu ve enerjisini koruyacaktır. Fakat tekir kedisi biraz daha taranma ihtiyacı duyabiliyor. Alacalı ve uzuna yakın tüyleri özellikle sıcak havalarda kedinize rahatsızlık verebileceğinden dolayı haftada birkaç kez taramanızda fayda olacaktır.

Tekir kedileri unutulmamalıdır ki bir desenin tanımıdır, bir ırkın değil. Bu yüzden bu desene sahip birçok kedi ırkı mevcuttur. Bu kedilerin renkleri farklılık gösterse de desenleri aynı temeli yansıtmaktadır. Ayrıca tekir kedileri uygun bakım maliyeti ve sahiplenme maliyeti sebebiyle çok daha fazla tercih ediliyor.

Tekir Kedileri ve Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir