Kapat

Van Kedisi Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Anasayfa
Van Kedisi Van Kedisi Cinsi, Özellikleri ve Bakımı
Van Kedisi Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Van Kedisi Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Van kedisi cinsleri

Van Kedisi Cinsi, Özellikleri ve Bakımı, Saf kan Türk kedisi olan bu kedi türünün anavatanı Van yöresidir. Adını da yöresinden almaktadır. Saf kan bir kedi türü olarak 1969 yılından kabul edilmiş ve tarihte kendine çok çeşitli özellikleriyle yer bulmuştur. Bu kedi türü diğer kedi türleriyle kıyaslandığında özgün ve doğal bir yapısı vardır. Van yöresi adını Van Gölü’nden almıştır. Van kedisi cinsleri de bu yöreye ait olduğundan suyla arası çok iyidir. Yüzebilen nadir kedi türlerindendir. Van yöresinin soğuk olmasından dolayı bu kedi türleri soğuk ortamlara karşı dayanabilmek için oldukça sıkı bir kürk geliştirmiştir. Genel olarak beyaz renkte olan Van Kedisi inanışa göre Nuh’un Gemisi’nde yer alan bir hayvandır ve gemiden Ağrı Dağı’na yüzerek ulaşmıştır. Yine inanışa göre beyaz renkte olan bu kediye ilahi bir dokunuşla rengi sarıya dönmüştür. Bu kedi türü şuan soylarının tükenmemesi adına Ankara Hayvanat Bahçesi’nde üretiliyor.

İngiliz bir çift tarafından İngiltere’ye götürülmüş burada üretilmiştir. İlerleyen zamanlarda Avrupa’nın birçok ülkesine yayılmıştır. Bu kedi türü ilk kez 1970’li yıllarda tanınmış olup, tüm kuruluşlar tarafından tanınması da 1988 yılında olmuştur.

Fiziksel yapısı

Genel olarak beyaz renklidir, ancak farklı renleri de mevcuttur. Van yöresine ait bir cins olmasından dolayı fiziksel yapısı da o yörenin koşularına göredir. Ağrı dağı sarp kayalık ve engebeli bir yapıya sahiptir. Bu bölgenin hayvanlarının kemik ve vücut yapıları da bölgenin koşullarına uyum sağlayacak şekilde gelişmiştir. Kafa yapıları orta büyüklükte olup, boyunları kısa fakat güçlüdür. Surat yapısı üçgensel olup elmacık kemikleri çıkıntılı şekildedir.

Göz renkleri ile de ünlü olan bu kedi türünün gözlerinin ikisi de mavi ya da kehribar renginde ya da gözlerinin biri mavi iken diğeri kehribardır. Bu durumun sebebi S genini taşımalarıdır. Gözleri basık ve badem şeklindedir. Göz bebekleri de yuvarlaktır. Kuyruk ve gövde yapısıyla Ankara Kedisi’nden ayrılmaktadır. Ankara Kedisi’nden ayıran diğer bir özelliği ise sudan hoşlanması ve iyi bir yüzücü olmasıdır.

İpeksi bir yapıya sahip olan bu kedi türünün tüyleri uzundur. Yaz ayları tüylerini dökmesi sebebi ile tüy yoğunluğu bu mevsimde azalır, kış aylarında tüyleri tekrar eski yoğunluğuna ulaşır.

Ortalama bir kediden ağırdırlar ve geneli 4,5 – 8 kg aralığında bir ağırlığa sahiptirler. Bu durum onları büyük kedi türüne dâhil eder. Ortalama yaşam süreleri 7-12 yıl arasındadır. Bu ırka üye kedilerin sağır olduğu kanısı vardır. Fakat bu türün göz renleri, her ikisi de mavi olan türlere karşı farklılık gösterdiğinden, sağırlık oranları oldukça düşüktür.

Karakteristik yapısı

Bu tür oldukça sevecen, hareketli, atletik ve zekidir. Sahibi ile her zaman iyi ilişkiler kurar ve genel olarak hırçın bir hayvan değildir. Kucağa alınmaktan pek hoşlanmazlar fakat yatarken size eşlik edebilir. İnsanlara bağlığı oldukça fazla olan bu tür, yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Hem sahibiyle, hem kendi cinsleriyle hem de hırçın olmayan bir köpekle dahi dostluklar kurabilir. Bir yandan dost canlısı iken bir yandan da oyuncu bir yapısı vardır. Sessiz sakin bir yapıya sahip olan bu tür oldukça da zekidir. Bu zeki yapıları sayesinde kolay eğitilebilir, birçok oyun kolaylıkla öğretilebilir. Suyu çok sevmesi ve çok kolay öğrenebilmesi sebebiyle evlerde musluklara, küvetlere ve su dolu leğenlere dikkat etmekte fayda var aksi takdirde bu şirin hayvanı etrafı batırmış bir şekilde görmeniz olasıdır. Dostluk kurduğu herkesle oyun oynamayı çok sever ve kolay bir şekilde uyum sağlar.

Van Kedisi Cinsi, Özellikleri ve Bakımı Oldukça titiz ve temiz huylu olduklarından ev ortamlarına çabucak uyum sağlarlar. Yüzücü bir kedi olmasının ve yaşadığı bölgenin fiziksel koşullarından dolayı da iyi bir avcıdır.

Bakımı

Uzun tüylere sahip olmalarından dolayı, tüyleri günlük fırçalanmalıdır. Günlük fırçalanmaması durumunda ipeksi yapısını kaybedebilir. Yaz aylarında tüy döktüklerinden dolayı tüylerine hassas davranılmalı ve özel tarakla fırçalanmalıdır.

Her canlıda olduğu gibi bu tür kedilerde de beslenme oldukça önemlidir. Sağlıklı ve kuru mamaları kullanmak sağlıkları açısından önemlidir. Herhangi bir ağız içi rahatsızlıklarıyla karşılaşılmaması adına dişleri her gün fırçalanmalıdır. Tırnak sağlığına dikkat edilmeli uzadıkça tırnakları kesilmelidir. Göz kenarları yumuşak bir bezle temizlenerek olası iltihaplanmaların önüne geçilmelidir. Kulakları kirlendikçe yumuşak bir bez yardımıyla özenle temizlenmelidir.

Bu kedi türü cana yakınlığıyla, arkadaş canlısı olmasıyla, zekâsıyla, eşsiz tüyleri ve muazzam gözleriyle her kesimden insanın gönlünde taht kurmuş, uluslararası anlamda da ilgi odağı olmuş anavatanı Türkiye olan eşsiz bir kedi türüdür.

“Van Kedisi Cinsi, Özellikleri ve Bakımı” üzerine 1 yorum

  1. Van Kedisi says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir